درس 1: فروش چیست؟ | یک دیدگاه جدید به کار فروشندگی

درس 1: فروش چیست؟ | یک دیدگاه جدید به کار فروشندگی

فروش چیست : درس اول از دوره آموزش فروش:

اذیت کردن مشتری یا پیدا کردن دوستان جدید؟!

«فروش، فروشندگی، فروشنده!» شما با شنیدن این کلمه ها چه احساسی پیدا می کنید؟!

اجازه بدید یک مثال براتون بزنم! فکر کنید یه روز بعدازظهر که خسته و کلافه دارید از سر کار برمیگردید خونه، گیر یک فروشنده سمج بیافتید که در مورد مزایای خرید یه دونات ناقابل سه ساعت براتون سخنرانی میکنه و تمام احساسات بد و کمبودهای دوران کودکی تون رو میاره جلوی چشم تون تا ازش خرید کنید! خب در این حالت “فروش” براتون مفهوم جالبی نداره!

شاید شما در نهایت حتی دو برابر پول اون دونات رو به فروشنده بدید که از مخمصه نجات پیدا کنید و بتونید یه نفس راحت بکشید، اما اصلا از خریدتون راضی نیستید! و دفعه بعد که دارید برمیگردید خونه مسیرتون رو عوض می کنید که احیانا دیگه اون فروشنده رو نبینید!

ولی خب همیشه هم اینطوری نیست. بعضی از فروشنده ها با توضیحات زیباشون در مورد محصول و اینکه خوردن اون دونات چقدر برای شما لذت بخش خواهد بود، شما رو شیفته خودشون می کنند و انقدر قشنگ جنس شون رو به شما می فروشند که شما یه کلوچه و یه کیک صبحونه اضافی هم ازشون می خرید؛ و فردا هم دوباره میرید سراغ شون که چند تا چیز دیگه ازشون بخرید!

شاید فکر کنید این فروشنده ها دارن مشتری هاشون رو جادو می کنند! اما اصلا اینطور نیست. فروش هم مثل همه کارهای دیگه یک مهارته که اگه اون رو بلد باشید، شما هم می تونید جادو کنید!

توی این سری از درس های فروش قراره یاد بگیریم که فروشنده های گروه دوم دقیقا چیکار می کنند که هم فروش خوبی دارند، و هم تمام مشتری ها دوست شون دارند. با یاد گرفتن روش فروش اصولی نه تنها می تونیم از شغل فروشندگی پول زیادی در بیاریم، بلکه کلی ارتباطات جدید و دوستان تازه هم پیدا می کنیم.

خب، مرحله اول اینه که ببینیم اصلا تعریف فروش چیه. تعاریف زیادی از فروش وجود داره. در بین همه اونها شاید بهترینش این باشه:

«فروش یعنی به مشتری کمک کنیم تا به این درک برسه که پرداختن هزینه اضافی، ارزشش رو داره»

معنی دیگه ای که ممکنه براتون جالب باشه اینه که «فروش یعنی نیاز مشتری رو بفهمی، کمکش کنی درباره ی نیازش فکر کنه، و بعد نشونش بدی که تو می تونی بهش کمک کنی و مشکلش رو حل کنی.»

یک تعریف زیرکانه و دوست داشتنی دیگه ای هم برای فروش وجود داره:

«فروش یعنی پیدا کردن دوست های جدید و کمک کردن به اونها!»

خب چرا که نه؟ اگه شما به مشتری ها کمک کنید که نیازشون رو رفع کنن، اونها با شما دوست میشن. اگر از روشی استفاده کنید که توی این درس ها درباره ش صحبت می کنیم، فروشندگی دیگه یک کار ناخوشایند و پر استرس نیست و برعکس میشه یکی از لذت بخش ترین کارهای دنیا!

یک چیز دیگه هم هست که باید درباره فروش بدونید:

فروش مهمترین و سرنوشت سازترین مسأله شرکت هاست! این مسأله انقدر ساده و واضحه که گاهی اوقات فراموشش می کنیم.

طبیعتا شما توی شرکت خودتون هر چقدر بیشتر بفروشید، بیشتر سود می کنید. پس مسأله اصلی شرکت شما فروشه و این مهمترین چیزیه که باید تلاش کنید و توش بهتر بشید.

در کنار این، فروش شغل پردرآمدیه. معمولا افرادی که توی حوزه فروش کار می کنند؛ بیشترین پرداختی ها رو توی شرکت ها دارند.

توانایی فروش، مهارتیه که اگه یک بار درست و اصولی یاد بگیرید، از اون به بعد می تونید همیشه این کار رو انجام بدید. حتی اگر اتفاقی هم برای کار شما بیافته و مجبور بشید کارتون رو عوض کنید، هیچ مشکلی ندارید.

یک بار فرآیند فروش رو یاد بگیرید، بعد از اون دیگه هر چیزی رو می تونید بفروشید.

منبع فروش چیست: سایت دیدار 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image