مزایای تحول دیجیتال برای کسب و کارها 

مزایای تحول دیجیتال برای کسب و کارها 

تحول دیجیتال در کسب و کار : «تحول دیجیتال» اصطلاحی گمراه کننده است و اگر اطلاعات کاملی درباره آن نداشته باشید ممکن است در ابتدا تصور کنید منظور آن «توسعه تکنولوژی» است. اما اینطور نیست. منظور از تحول دیجیتال تغییر در فرهنگ سازمانی هر کسب و کار و استارتاپ به کمک فنآوری است.

اگر بخواهیم این مفهوم را شفاف کنیم باید بگوییم تحول دیجیتال یعنی تحول در روش و شیوه  اجرای کسب و کار و نه فقط ابزار آن. در واقع اگر شما در کسب و کار خود از فناوری های جدید استفاده کنید لزوما به این معنا نیست که تحول دیجیتال در کسب و کار شما رخ داده است.  گاهی اوقات دیده می شود مدیران کسب و کار، فناوری های جدید را ظاهرا وارد فرایند کسب و کار خود می کنند اما عملا کارها همچنان به شیوه گذشته انجام می شود.

کسب و کارها از تحول دیجیتال برای اصلاح فرآیندهای موجود، ترکیب ابتکارات جدید و طراحی مجدد تجارب مشتری برای پاسخگویی به دنیای پویای کسب و کار و تقاضای بازار استفاده می کنند.

یکی از تعابیر خوب در مورد تحول دیجیتال چنین است: «کمک به حل مشکلات کسب و کار به کمک فناوری های پیشرفته». مثلا استفاده از ربات ها به جای انسان برای سرو غذا در رستوران ها یک نمونه از تحول دیجیتال است که در شرایط کرونا نیاز آن احساس شد.

پس تحول دیجیتال یعنی بهره برداری از فناوری های پیشرفته برای تغییر اساسی و انقلابی در نحوه انجام مشاغل، کسب و کارها و نحوه ارائه ارزش به مشتریان.

چرا کسب و کارها باید به تحول دیجیتال توجه کنند؟

دنیای کسب و کار در حال پیشرفت روز به روز و تکامل است. در این شرایط انتخاب با شماست تغییرات را بپذیرید و با آن همسو شوید یا شاهد شکست کسب و کار خود در این رقابت باشید. در آمارها و پیش بینی آمده است: «در سازمان های پیشرو، 25٪ از هزینه های کلی به تحول دیجیتال اختصاص خواهد یافت.»

از مزایای تحول دیجیتال در کسب و کار می توان به این موارد اشاره کرد:

 افزایش تجربه مشتری:

بسیاری از نوآوری ها در فناوری دیجیتال با هدف افزایش تعامل مشتری انجام می شود که به نوبه خود تجربه مشتری را بهبود می بخشد.

غنی سازی داده ها: 

تحول دیجیتال دنیای کاملاً جدیدی از امکانات مرتبط با داده را باز می کند – چه از نظر روش جمع آوری و چه از نظر تجزیه و تحلیل مجموعه داده های پیچیده. نتیجه خالص درک بهتر از مشتریان، و بینش و پیش بینی های عمیق تر است.

چابکی را تشویق می کند:

توانایی عمل با چابکی قبل از رقبا یک مزیت واقعی است.

ایجاد وحدت می کند:

اجرای تحول دیجیتال اغلب به این معنی است که بخشهای مختلف و کارمندان باید از نزدیک با هم کار کنند. همه باید هدف مشترکی را دنبال کنند. این به نوبه خود می تواند به یک فرهنگ همکاری بیشتر کمک کند.

این جدول نشان می دهد چگونه تحول دیجیتال در استراتژی پیام رسانی شما می تواند تعامل مشتری را افزایش دهد و هزینه های شما را کاهش دهد:

چه فناوری هایی به تحول دیجیتال در کسب و کار کمک می کنند؟

  • اینترنت نسل پنجم یا همان 5G
  • بلاک چین
  • اینترنت اشیاء
  • رایانش ابری،
  • اپلیکیشن‌های موبایل
  • رسانه‌های اجتماعی
  • واقعیت مجازی و افزوده
  • تحلیل‌گری داده،
  • و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image