تحقیق بازار اصول اولیه کارآفرینان

تحقیق بازار اصول اولیه کارآفرینان

بسیاری از کارآفرینان در خلق و ایجاد یک محصول جدید و منحصربفرد مهارت دارند اما تعداد زیادی از کارآفرینان مشتاق از تعیین یا ایجاد بازاری که محصول یا سرویس آنها را تقاضا کند غفلت می ورزند، اغلب شنیده می شود که کارآفرینان با جملاتی مانند:
«چون من محصول را دوست دارم افراد دیگری هم پیدا می شوند که آنرا دوست داشته باشند».
▪ «اگر دیگران می توانند با فروش این محصول درآمد داشته باشند پس من هم می توانم»
▪ «چون هیچ فروشگاهی در شهر من این محصول را نمی فروشد پس حتماً نیاز به آن وجود دارد»

وجود نیاز برای محصول خود را توجیه می کنند و این مرحله را نادیده می انگارند. اگر تحلیل بازار به صورت کاملتری انجام شود و کارآفرین از نتایج آن استفاده نماید، نرخ شکست کسب و کارهای جدید به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت . ضرورت تحقیق بازار به خصوص برای کارآفرینانی که قصد ارایه یک محصول جدید را دارند، بیشتر است
● تحقیق بازار چیست؟
اساساً تحقیق بازار مشاهده عملکرد مشتریان به منظور درک این که چیزی توجه آنها را جلب می کند و نهایتاً نتیجه گیری کردن از این مشاهدات است . Ameriean Marketing Association با بیانی رسمی تر تحقیق بازار را اینگونه تعریف می کند : “تحقیق بازار، جمع آوری، ثبت وتحلیل سیستماتیک و هدفمند داده ها درباره مشکلات مرتبط با بازاریابی کالاها و خدمات است .”
● چرا تحقیق بازار انجام می گیرد؟
اطلاعاتی که از تحقیق بازار بدست می آیند از آندسته ای نیستند که تنها فایده آنها دانستنشان است و اصطلاحاً اطلاعات عمومی بشمار رود بلکه تحقیق بازار باید بتواند راهنمای شما در تصمیم گیریهای استراتژیک کسب و کارتان باشد این تحقیق هنگامی باارزش است که بتواند منشاء درآمدی بیشتر از هزینه ای که ایجاد کرده باشد فرض کنید که شما در یک بررسی به یکی از نیازهای پاسخ گفته نشده مشتریان پی ببرید بر این اساس شما می توانید محصول یا خدمت جدیدی ارائه دهید یا در محصول فعلی تغییراتی متناسب با این نیاز ایجاد کنید .
تحقیق بازار ارتباط شما با مشتریان فعلی و بالقوه تان برقرار می سازد و به شما کمک می کند تا فرصتها را در بازار تشخیص دهید . به عنوان مثال اگر شما بخواهید یک خرده فروشی در یک موقعیت خاص جغرافیایی برپا کنید و متوجه شده اید که هیچ خرده فروشی مشابهی در حال حاضر وجود ندارد شما در واقع یک فرصت مناسب را یافته اید. این فرصت موفقیت هنگامی ارزشمندتر خواهد بود که در آن منطقه تعداد زیادی از افراد مناسب بازار محصول شما سکونت داشته باشند .
تحقیق بازار ریسک فعالیتها را کاهش می دهد، برخی از تحقیقهای بازار بجای آنکه فرصتی را شناسایی کنند ممکن است شما را از انجام یک فعالیت از پیش برنامه ریزی شده بازدارند. فرضاً اطلاعات بازاریابی ممکن است گویای این واقعیت باشند که بازار در یک ناحیه خاص از یک محصول یا خدمتی که شما قصد ارائه آن را دارید اشباع شده است و شما تصمیم بگیرید که محصول خود را تغییر دهید یا یک ناحیه دیگر را برای عرضه آن بیابید .
تحقیق بازار مشکلات بالقوه را کشف و شناسایی می کند، فرض کنید که قصد دارید در یک محل ساختمان احداث کنید ولی در تحقیقات بازار متوجه می شوید که در آن ناحیه تهیه تلفن برای واحدهای احداثی سخت است و مخابرات نیز در آینده نزدیک طرحی برای توسعه و تآمین تلفن ندارد در اینجا شما یک مشکل بالقوه را تشخیص داده اید که عبارت از دشواری احتمالی یافتن مشتری برای واحدهای ساخته شده است .
تحقیق بازار محکی برای شما ایجاد می کند و به شما کمک می کند که پیشرفتهای خود را پیگیری کنید. مهم است که شما برای سنجش و مقایسه های آینده موقعیت خود در بازار را در زمانهای مختلف بدانید. تحقیق بازار مداوم(نظیر تحقیقهای سالیانه مستمر) به شما این اجازه را می دهد که چگونگی پیشرفت خود در طول زمان را مشاهده کنید و نیز نمودار این روند را در بازه های بین دو تحقیق رسم کنید. به عنوان مثال شما ممکن است در یک ارزیابی به این نتیجه رسیده باشید که ۶۵ درصد از مشتریان شما را زنان ۳۵ تا ۵۰ ساله تشکیل می دهند و یک سال بعد دریابید که این دسته سنی حدود ۷۵ درصد مشتریان شما را تشکیل می دهند و بدین ترتیب شما روند تغییر جمعیت مشتریان خود را پیگیری می کنید .
تحقیق بازار شما را در ارزیابی میزان موفقیتتان کمک می کند، اطلاعات جمع شده در تحقیق بازار به شما کمک می کند که بدانید آیا به هدفهای خود رسیده اید یا نه. به عنوان مثال اگر بازار هدف شما زنان سنین ۳۵ تا ۵۰ سال هستند با توجه به نتایجی که قبلاً آمد می توانید نتیجه بگیرید که شما حرکتی موفقیت آمیز به سمت هدف دارید( اگر نه، اطلاعات می توانند نشانگر نیاز به تغییر استراتژی های بازاریابی باشند !)

● آنچه تحقیق بازار می تواند به شما بگوید :
۱) مطالعات تقسیمات بازار اطلاعاتی درباره ویژگیهای مشترک مشتریانتان فراهم می آورد این اطلاعات پاسخ پرسشهایی نظیر این پرسشها را می دهد: مشتریان من چه کسانی هستند؟ جمعیت آنان چقدر است؟ چند درصد آنها را مردان و چقدر از آنان را مردان تشکیل می دهند؟ توزیع سن، درآمد و میزان تحصیلات آنان چگونه است؟ شغل آنان، مهارتها، علایق و سرگرمیهای آنان چیست؟ چند فرزند دارند؟ در چه مناطقی زندگی و کار می کنند؟
۲) اطلاعات مربوط به توان خرید و عادات خرید، قدرت مالی و ویژگیهای اقتصادی بازار هدف، شما را معلوم می سازد. برخی از پرسشهایی که در اینجا پاسخ داده می شوند از این قرارند: متوسط هزینه ای که برای خرید خدمت یا محصولی مشابه محصول من صرف می شود چقدر است؟ با توجه به بازار هدف درحال حاضر از خدمات من چه استفاده ای می کنند؟
چه قیمتی برای این محصول مناسب است؟ چه موقع آنها خرید می کنند؟ از کجا خرید می کنند؟ چرا آنها تصمیم به خرید می گیرند؟ چند بار در ماه یا سال از این محصول خریداری می کنند؟ چه نوع خودروهایی می رانند؟ آیا صاحب خانه هستند یا اینکه اجاره نشینند؟
درآمدهای اضافی خود را معمولاً صرف چه نوع کارهایی می نمایند؟ از چه روشی برای پرداخت استفاده می کنند( نقد، چک، کارت اعتباری یا . . .)؟ از چه حدی از اعتبار مالی برخوردارند؟
۳) جبنه های روانشناسانه ای وجود دارند که به اطلاعات مربوط به دریافتها و ارزشهایی که در ذهن مصرف کنندگان بازار شما وجود دارد برمی برگردند و به سؤالاتی جواب می دهند که برخی از آنها بدین صورتند:
واکنش بازار در برابر تصمیمها یا برنامه های مختلفی که ممکن است به اجرا بگذارم چیست؟ در بازار شرکت مرا در مقایسه با سایر شرکتها چگونه ارزیابی می کنند؟ چه کیفیات و ویژگیهایی هستند که مشتریان من آنها را مهم می پندارند؟
چه کسی در یک شرکت یا خانواده برای خرید این محصول تصمیم می گیرد؟ آیا برای آنها نظرات دیگران در موردشان خیلی اهمیت دارد؟ فاکتورهای تعیین کننده در تصمیم به خرید کدامند؟ آیا آنها بهترین را برای خانواده خود می خواهند؟ آیا آنها به دنبال وسیله هایی می گردند که موجب صرفه جویی در زمان و راحتی بیشتر کارها می شوند؟ نیازهای برآورده نشده آنها کدامند؟
آیا آنها تقاضای خدمات پس از فروش بیشتری برای محصول را دارند؟ آیا عمده توجه انها قیمت پائین است؟ به چه رسانه ای (روزنامه، مجلات، رادیو، تلویزیون، تبلیغات اینترنتی . . .) بیشتر توجه نشان می دهند؟
۴) اطلاعات رقابت در بازار درباره سایر شرکتهایی است که در همان زمینه کسب و کار شما مشغول فعالیت هستند و سؤالاتی که تحقیق بازار به آنها جواب می دهد عبارتند از: رقبای اصلی من در بازار کدامند؟ چگونه با من رقابت می کنند؟
در چه زمینه هایی رقیب من به شمار نمی آیند؟ نقاط قوت و ضعف آنها چیست؟ آیا نقاط ضعف آنها می تواند فرصتهای سودآوری برای من فراهم آورد؟ چه چیزی کسب و کار مرا در این بازار منحصربه فرد می سازد؟ ارزیابی رقبای من از موقعیتشان در بازار چیست؟ چگونه خدمات خود را به بازار عرضه می کنند؟ مشتریان آنها کیستند؟ رهبران این صنعت کیستند؟ حجم فروش آنها چفدر است؟ موقعیت مکانی آنها کجاست؟ آیا آنها سودده هستند؟
۵) اطلاعات عوامل محیطی از محیط سیاسی و اقتصادی که می تواند بهره وری و فعالیتهای شما را تحت تأثیر قرار می دهد پرده برمی دارد . شما باید بتوانید در این قسمت پرسشهایی نظیر این را پاسخ گویید: روند جمعیتی در حال و آیند چیست؟ روند حرکتی اقتصاد اجتماع چگونه است؟ سیاستهای اقتصادی-سیاسی چه تأثیراتی بر بازار مصرف یا صنعت من خواهد گذاشت؟ چه میزان رشدی برای بازار مصرف من متصور است؟ چه عوامل بیرونی بر این صنعت تأثیر خواهند گذاشت؟
هر چند بررسی اینکه آیا برای یک محصول یا خدمت در یک بازار مشخص نیاز وجود دارد، می تواند فرآیندی زمان بر و پرهزینه باشد اما این زمان و هزینه ها بسیار کمتر از زمان و هزینه هایی است که کسب و کاری که موردنیاز نیست تلف می کند .

منبع: creativity.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image