زندگی و کیهان، مصاحبه‌ای با استفان هاوکینگ

زندگی و کیهان، مصاحبه‌ای با استفان هاوکینگ

استفان هاوکینگ : همان قدر که دانش استفان هاوکینگ، مشهورش کرده است، داستان زندگی او هم در این شهرت سهیم بوده است. در ۲۱ سالگی تشخیص داده شد که این فیزیک‌دان انگلیسی مبتلا به بیماری ALS است، این بیماری معمولا ظرف ۵ سال شخص مبتلا را از پا در می‌آورد، اما در مورد استفان هاوکینگ این طور نبود و او سالهاست که علیرغم معلولیت شدید، در مهم‌ترین پژوهش‌های کیهان‌شناسی شرکت کرده است.

هاوکینگ در سال ۱۹۶۰ به همراه «سر راجر پنروز»، ماهیت سیاهچاله‌ها را با استفاده از ریاضیات تفسیر کرد. در سال ۱۹۷۳، او نسبیت عام اینشتین را با اصول فیزیک کوانتوم در هم‌آمیخت و نشان داد که سیاهچاله‌ها کاملا تاریک نیستند و مقداری تشعشع از خود نشت می‌دهند و می‌توانند منفجر و نابود شوند. این یافته هنوز هم در فیزیک و کیهان‌شناسی ولوله‌ای ایجاد کرده است.

هاوکینگ در سال ۱۹۸۸ کتابی به نام «تاریخچه مختصر زمان از انفجار بزرگ تا سیاه‌چاله‌ها» را منتشر کرد، ۱۰ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسید و برای دو سال این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین‌ها بود.

در حال حاضر، هاوکینگ ۶۹ ساله است و یکی از مسن‌ترین جان‌ به در بردگان بیماری ALS و شاید الهام‌بخش‌ترین آنها، باشد. او که کاملا فلج است تنها می‌تواند با یک شبیه‌ساز کامپیوتری گفتار، صحبت کند.

در صفحه نمایشی که در جلوی صندلی چرخدار او نصب شده است، کلمات نمایش داده می‌شوند و او با اشاره مختصر ماهیچه صورت، حسگرهای نصب شده در عینک‌اش را متوجه کلمه انتخابی می‌کند. او با این شیوه تک‌تک کلمات را کنار هم می‌چیند تا جمله‌ای بسازد که در نهایت، مبدل به صدای فلزی ماشینی می‌شود. با این که این شیوه خسته‌کننده و مستالزم صرف وقت زیاد است، اما او به همین طریق، با دنیا ارتباط برقرار می‌کنند و پژوهش‌اش را در مرکز کیهان‌شناسی نظری دانشگاه کمبریج رهبری می‌کند. او با همین شیوه برای متخصصان و عوام می‌نویسد و برای مخاطبان مشتاق‌اش که از فیجی تا فرانسه پراکنده هستند، سخنرانی می‌کند.

استفان هاوکینگ دو سال پیش برای مدتی به شدت بیمار شد، او آنقدر بدحال شد که نزدیک بود فوت کند، از این زمان او ضعیف‌تر شده است، با این همه او حاضر شد که در یک مصاحبه با نیویورک تایمز شرکت کند. برای رعایت حال هاوکینگ از یک هفته قبل، ۱۰ سؤال انتخاب شد و در اختیار دختر هاوکینگ -لوسی هاوکینگ ۴۰ ساله- قرار داده شد، او در طی چند روز تدریجا این سؤال‌ها را از پدرش پرسید. در جریان یک نشست، او به همه این سؤالات پاسخ داد.

– یک روز معمول: در سؤال اول از استفان هاوکینگ خواسته شد که در مورد یک روز معمول‌اش توضیح بدهد، او گفت که هر روز صبح زود، از خواب بیدار می‌شود و به دفترش می‌رود تا با همکاران و دانشجویانش، ‌مشغول کار شود. او از ایمیل برای ارتباط با دانشمندان سراسر دنیا استفاده می‌کند. او سعی می‌کند که بر محدودیت‌هاش غلبه کند، او گفت که به همه دنیا سفر کرده است و حتی به قطب جنوب رفته است و یک بار هم شرایط بی‌وزنی را تجربه کرده است. او گفت که شاید روزی به فضا هم برود. (دانلود صدای هاوکینگ در پاسخ به این سؤال)

– موجودات هوشمند فرازمینی: سؤال دوم جالب بود. هاوکینگ مدتی پیش گفته بود که به نظر او تماس با موجودات هوشمند فرازمینی، اقدام خردمندانه‌ای نیست. اما هفته پیش دختر او در دانشگاه آریزونا، در یک اقدام نمادین پیام‌های بچه‌های یک مهد کودک را برای این موجودات خوشمند احتمالی به فضا ارسال کرد. نظر هاوکینگ در این مورد خواسته شد.

او گفت که فکر می‌کرده ممکن است این تمدن‌های فرازمینی آنقدر پیشرفته باشند که تمدن کنونی ما را با مشکل مواجه کنند. با این همه او فکر می‌کند که اقدام دخترش جالب باشد به خاطر اینکه در طی آن بچه‌ها به صورت خلاقانه در مورد ماهیت نژاد آدمی و حیات در روی کره زمین فکر می‌کنند و سعی می‌کنند که اقداماتی را که انجام داده‌ایم، توضیح دهند.

– بیماری توان‌فرسا: در سؤال سوم نظر او در مورد شک تعدادی از دانشمندان خواسته شد که اظهار می‌کردند احتمالا بیماری هاوکینگ ALS نیست. هاوکینگ گفت که او احتمالا مبتلا به شکل شایع این بیماری درگیر کننده سلول‌های عصبی حرکتی نیست و برای همین است که توانسته این همه مدت، زندگی کند. او گفت که در همه این مدت سعی می‌کرده به وجه مثبت شرایط‌اش فکر کند. او گفت که نسبت به زمانی که بیمار نبود، احساس خوشبختی بیشتری می‌کند. او گفت که از اینکه در رشته فیزیک نظری کار می‌کند، خوشحال است، چرا که این دانش از معدود شاخه‌های دانش است که در آن ناتوانی جسمانی، یک محدودیت جدی ایجاد نمی‌کند. (دانلود صدای هاوکینگ)

– توصیه به بیماران: در سؤال چهارم از او خواسته شد که بگوید چه سخنی با کسانی دارد که مبتلا به بیماری‌های شدید مثلا ALS‌ هستند. او گفت که توصیه‌اش به این افراد این است که بر چیزهایی تمرکز کنند که ناتوانی‌شان مانعی بر سر راه آن چیزها ایجاد نمی‌کند و ناتوانی جسمانی‌شان را به ناتوانی روحی تعمیم ندهند.

– شتاب‌دهنده بزرگ ذرات: در سؤال پنجم نظر هاوکینگ در مورد شتاب‌دهنده بزرگ ذرات در سوئیس خواسته شد. او گفت که برای نظر دادن در مورد نتایج علمی‌ای که از طریق این شتاب‌دهنده می‌توان به آنها رسید، زود است. هنوز دو سال تا زمانی که این شتاب‌دهنده با توان حداکثر حرکت کند فاصله داریم و زمانی که شتاب‌دهنده به این سطح از انرژی برسد، پنج بار نسبت به شتاب‌دهنده‌های بزرگ قبلی، پرانرژی‌تر خواهد بود. (دانلود صدای هاوکینگ)

– تاریخچه مختصر زمان: در سوال ششم، در مورد موفقیت غیرمترقبه کتاب تاریخچه مختصر زمان سؤال شد. از هاوکینگ پرسیده شد که فکر می‌کند که بیشتر خوانندگان این کتاب، معانی آن را می‌فهمند یا نه. به عبارت دیگر نظر او در کمورد کتاب‌های عامه‌فهم علمی خواسته شد.
او گفت که انتظار چنین موفقیتی را نداشت و پس از موفقیت جالب توجه این کتاب، نسخه تازه و ساده‌تری از آن را نوشت که در آن به پیشرفت‌های جدید هم اشاره شده و از بحث‌های فنی پیچیده اجتناب شد. (دانلود صدای هاوکینگ)

– مراقبت‌های بهداشتی و درمانی: در سؤال هفتم از او خواسته شد که بگوید که چرا با اینکه از آشکار کردن نظرات سیاسی‌اش اجتناب می‌کرده، سال پیش وارد بحث‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی در آمریکا شده است.
او گفت که تابستان سال ۲۰۰۹ در رسانه‌های آمریکا مطالبی مبنی بر نقص سیستم بهداشتی و درمانی بریتانیا در مراقبت از او منتشر شد که به نظر او اصلا درست نبود و او به عنوان یک شهروند انگلیسی لازم می‌دید که در این مورد توضیح بدهد.

– زلزله ژاپن: در سؤال بعدی نظر او در مورد حوادث این روزها از زلزله و فاجعه اتمی ژاپن گرفته تا انقلاب‌ها خواسته شد.
او گفت گه چند بار به ژاپن سفر کرده است و از مهمان‌نوازی‌های ژاپنی‌ها سپاسگزار است. او تأسف خود را ابراز داشت و ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های جامعه جهانی منجر به بهبود شرایط شود. او گفت که جوهره بشر، توانایی چیزه شدن بر این مصائب را دارد.

– سفری در زمان: در سوال نهم از او پرسیده شد که اگر سفر زمانی ممکن بود، دوست داشت به کدام لحظه زندگی‌اش بازگردد.
او گفت که دوست داشت به سال ۱۹۶۷، زمانی که نخستین فرزندش -رابرت- متولد شد برگردد. (دانلود صدای هاوکینگ)

– ذره بنیادی جدید: در سوال آخر نظر او در مورد ادعای جدید مبنی بر شناسایی یک ذره بنیادی جدید خواسته شد. هاوکینگ گفت که هنوز برای ابراز نظر زود است و نتایج باید در شتاب‌دهنده‌ها تأیید شوند. اما اگر این کشف منجر به شناخت بهتر از ما دنیا شود، حادثه خوبی خواهد بود.

البته در یک سؤال اضافی از هاوکینگ در مورد سخنرانی‌ اخیرش با عنوان «تاریخچه مختصر من» پرسیده شد. از او پرسیده شد که آیا علاقه‌مند است مردم او را بهتر بشناسند. هاوکینگ با تأخیر زیاد پاسخ داد که او امیدوار است تجربه او به دیگر مردمان کمک کند.

منبع استفان هاوکینگ : 1Pezeshk.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image